Володимир Шевченко розповів про особливості мобілізації

Кого викликатимуть у військкомати? Хто із призовників поїде в зону АТО? Хто за станом здоров’я не придатний до служби в лавах Збройних Сил України? Яка юридична відповідальність для осіб, які свідомо уникають військової служби? Як психологічно впоратися зі стресовою ситуацією тернополянам, рідні яких воюють на Сході? Відповіді на ці та інші питання дали час прямої трансляції чату-дискусії у редакції «20 хвилин», який відбувся у середу, 30 липня.
На зустрічі були присутні координатор уповноваженого з прав людини у ВР у Тернопільській області Володимир Шевченко, в. о. військового комісара Тернопільського обласного військового комісаріату Володимир Катинський, старший офіцер відділення комплектування та призову, старший лейтенант медичної служби Максим Швець, юрист Юрій Франків та офіцер-психолог 2-го стрілецького батальйону, лейтенант Віталій Бурденюк.
Гості, які брали участь в обговоренні, намагалися дати лаконічні та чіткі відповіді на всі поставлені питання до і під час прямої трансляції. Ті ж запитання, які надіслали після завершення програми, не розглядали через відсутність фахівців, котрі дали б на них кваліфіковану відповідь.
Зокрема, Володимир Шевченко розповів про права у людей, які перебувають у зоні, де йде громадянська війна.
- Насамперед хочу зазначити, що в Україні зараз триває антитерористична операція, а не громадянська війна. Відмінність потрібно добре розуміти. Окрім того, слід конкретизувати, про яких саме людей іде мова. Якщо це військовослужбовці, то вони виконують наказ. За його невиконання є певна відповідальність. Якщо ж говорити про людей, які живуть на Донеччині чи Луганщині, для них створюють спеціальні коридори. За бажанням вони можуть покинути небезпечну територію.
Розповів і координатор уповноваженого про те, що командир не має права покидати своїх бійців, це неприйнятно. Але конкретний випадок потрібно розглядати індивідуально, - каже він.
Запитували і Володимира Шевченка про те, чи можуть не випустити боєздатного чоловіка за кордон.
- Якщо людину ще не призвали в ЗСУ, то заборони на виїзд за кордон немає. Хіба що є рішення суду. Якщо чоловік отримав повістку, пройшов медичний огляд, то виїзд за кордон матиме певні юридичні наслідки. Адже це — свідоме ухилення від військової служби, - наголошує координатор уповноваженого.